Otyłość jest tematem poruszanym zarówno w magazynach, w radiu, a także telewizji. Wiele programów jest poświęconych tematyce otyłości oraz nadwagi, że na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż ludzie posiedli już wszystkie informacje na temat zdrowia oraz walki z otyłością. Jednakże nie do końca to tak wygląda, co widać chociażby dzięki dostępnym statystykom, które boleśnie ukazują, że z roku na rok liczba osób zmagających się ze zbyt dużą masą ciała rośnie.

Otyłość może zostać określona jako epidemia bądź choroba cywilizacyjna, gdyż dzisiejsze czasy teoretycznie nie służą dobremu wyglądowi. Można by się z tym stwierdzeniem kłócić, dlatego, że jednocześnie coraz większą popularnością cieszą się diety wegańskie, otwierane są nowe restauracje ze zdrowym jedzeniem, jednakże w dalszym ciągu dominują ich niezdrowe wersje.

Nie można mówić o otyłości bez wskaźnika BMI, chociaż w wielu przypadkach pozostawia on wiele do życzenia, dlatego znacznie lepiej sprawdza się mierzenie obwodu talii. U pań nie powinna ona przekraczać 80 cm, a z kolei u mężczyzn szerokość talii przekraczająca 94 cm jest równoznaczna z otyłością. Najbardziej dokładne określenie otyłości ma miejsce przy analizie składu ciała, którego zadaniem jest poinformowanie człowieka jaki procent jego ciała stanowi tłuszcz. Procent ten nie powinien przekraczać 25%, gdyż wszystko powyżej tego numeru wskazuje na zaburzoną i zbyt dużą wagę.

Na otyłość bardzo często cierpią całe rodziny, gdyż to właśnie rodzice odpowiedzialni są na przekazanie zdrowych wzorców odżywiania swoim pociechom, a skoro rodzice sami mają z tym problem to dzieci również jedzą niezdrowo. Sytuacje, kiedy rodzice zajadają się pizzą, a dziecko siedzi obok nich skubiąc sałatkę nie zdarzają się, dlatego rodzinna otyłość jest jednym z podstawowych problemów z którymi zmaga się dzisiejszy świat. Otyłość to nie tylko nieatrakcyjny wygląd, ale to przede wszystkim ryzyko na zachorowanie na wiele chorób, wśród których wyróżniamy zaburzenia ciśnienia, zaburzenia lipidowe, nowotwory cukrzyca, a także choroby serca i inne.