Wiele osób, które pragną się zdrowo odżywiać całkowicie wykluczają ze swojej diety mięso. Są to ludzie, którzy nazywani zostają wegetarianami i nie można ich mylić z weganami, gdyż druga z wymienionych grup ma zdecydowanie bardziej restrykcyjne zasady dotyczące ich diety. Wegetarianie opierają swoją dietę na warzywach, owocach, roślinach strączkowych i do tego produktach, które pochodzą od zwierząt (co różni ich od wegan, który nie jedzą jajek, sera, mleka, itd.). Niektórzy ludzie sięgają również po ryby, jednakże teoretycznie ryby to również mięso, więc takie zachowanie nie powinno mieć miejsca w tej konkretnej diecie.

Wegetarianie to ludzie, którzy żyją zdrowo i przywiązują wagę na do tego co mają na własnym talerzu, w wielu przypadkach dbają oni o ekologię oraz środowisko i pragną, aby na świecie nie zabijano zwierząt, co jest względem czysto etycznym. Dzięki wyeliminowaniu do pewnego stopnia tłuszczy zwierzęcych poprawiają swoją sprawność fizyczną odpowiedzialną w dużej mierze za męską potencję ajantapharma. Wegetarianie dzięki swojemu zdrowe odżywianiu są w stanie wyeliminować wiele chorób, przede wszystkim pochodzących z mięsa dokarmianego antybiotykami, albo tego, które dostawało wszelkiego rodzaju hormony wzrostu i sztuczne specyfiki, aby szybciej urosnąć. Wegetarianie z reguły nie mają problemów z cholesterolem, miażdżycą, znacznie rzadziej muszą mierzyć się z nowotworami oraz otyłością. Wegetarianizm jest dietą polecaną dla osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy, gdyż nie jadają oni w barach szybkiej obsługi, gdzie mięso jest pieczone na głębokim tłuszczu bądź panierowane.

Ich dieta opiera się na warzywach, co zostało już wspomniane, a energię czerpią z wszelkiego rodzaju pieczywa, kasz, makaronów czy też ryżu. Wiele osób po spróbowaniu przepisów kuchni wegetariańskiej jest w szoku, jak dobrze może smakować danie bez dodatku mięsa. Poleca się, aby nawet osoby zjadające na co dzień mięso, chociaż raz bądź dwa w tygodniu przygotowało dania jarskie, gdyż wpłynie to pozytywnie na ich samopoczucie oraz wagę.